Pokoje Gościnne Villa Beata - Nowy Sącz - Nocleg od 75 zł za dobę!
We speak English, (+48) 605 478 855 Facebook

Nowy Sącz to jedno ze znaczących miast Małopolski i Sądecczyzny. Na mapach naszego kraju widnieje już od czasów średniowiecza, zachwycając wyjątkowym położeniem w obrębie nadrzecznego cypla wideł Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Usytuowanie w tak malowniczych okolicznościach przyrody sprawia, że w okolicach Nowego Sącza możemy znaleźć piękne i niezwykle ciekawe szlaki spacerowe. Jednak, które z nich będą najpiękniejsze? Oto krótka lista najlepszych szlaków spacerowych w okolicach Nowego Sącza.

Szlak „Zachodni”

Długość tego szlaku oznaczonego kolorem czerwonym to 10,5 km. Ścieżka ta rozpoczyna się z przystanku PKS/MPK w miejscowości Trzetrzewina, by początkowo wieść kilka metrów droga wiejską, a następnie zaprowadzić nas w prawdziwie górskie tereny. Wyruszając na wycieczkę tym szlakiem mamy możliwość podziwiania widoków rozciągających się na Kotlinę Sądecka oraz Beskid Sądecki, a także zachodnią część góry Litacz i Pasmo Łososińskie. Idąc dalej szlakiem „Zachodnim” przejdziemy północny stok góry Szcząb, aż na skraj lasu mieszczącego się nad wsią Marcinkowice.

W dalszych etapach spaceru szlakiem mijamy cmentarz parafialny oraz cmentarz kryjący żołnierzy I wojny światowej poległych w bitwie pod Marcinkowicami 6 grudnia 1914 roku. Miejsce to jest również niezwykle ciekawe ze względu na swoje położenie z widokiem na przełom Dunajca oraz Jeziora Rożnowskiego.

Końcówka trasy to płaskie tereny delty potoku Smolnik, za którymi usytuowane jest podejście do przysiółka Łazy Marcinkowskie oraz piękny las. Stamtąd dochodzimy do wąskiej dolinki masywu Białowodzkiej Góry, z której można kierować się na grzbiet Góry Zamczysko.

Całościowy czas przejścia tego malowniczego szlaku to około 3 godziny.

Szlak „Chełmiec – Szcząb”

Szlak ten rozpoczyna się z przystanku MPK tuż przy drodze Chełmiec-Marcinkowice i wynosi jedynie 2,5 km. Oznaczony jest kolorem zielonym. Ścieżka prowadzi drogą leśną w kierunku zachodnim, by w pewnym momencie zaprowadzić nas w dosyć wąską dolinę potoku. Dalej biegnie dosyć stromo, aż po stok góry Szcząb, by wyprowadzić nas około 1 km od północnego brzegu lasu, gdzie spotkamy szlak czerwony.

Czas przejścia tego szlaku to około 50 minut.

Szlak „Wschodni”

Jest to najdłuższy z prezentowanych przez nas szlaków. Wynosi aż 24 km i oznaczony został kolorem zielonym. Swój początek ma w miejscowości Dąbrowa, na końcowym przystanku MPK, kierując nas ku drodze do Grodka nad Dunajcem. W trakcie wyprawy tym szlakiem mamy możliwość zobaczenia szczytu Dąbrowskiej Góry z widokiem na Jezioro Rożnowskie, grzbiety Podgórza Rożnowsko-Ciężkowickie oraz Kobylnice.

Ze szczytu możemy udać się dalej, obniżającą się drogą w kierunku zachodnim. Tam mamy szansę ujrzenia pięknych widoków Kotliny Sądeckiej wraz z jej górskim otoczeniem. Dalsza część szlaku to szczyt Kuminowickiej Góry oraz widok na masyw Jodłowej Góry i wzgórze Mogilno. Dalej kierujemy się droga asfaltową wśród luźno położonych domostw, by dojść do miejsca, gdzie otwiera się na nas rozległy widok na Nowy Sącz oraz grzbiety Beskidu Sądeckiego. Nieopodal mieszczą się również pozostałości zrujnowanej skoczni narciarskiej. Szlak kończy się za potokiem Jamniczka i ciągnącym się za nim lasem, dokładniej po przekroczeniu torów kolejowych Nowy Sącz- Stróże.

Czas przejścia całej trasy to aż 7 godzin niezapomnianych widoków.

Szlak „Południowy”

Szlak „Południowy” o długości 11,5 km oznaczony został kolorem czerwonym. Droga ta rozpoczyna się od przystanku MPK Jamnica-Kamionka Wielka, dokładnie w punkcie zakończenia szlaku „Wschodniego”. Początkowo wiedzie on w sąsiedztwie okolicznych domostw, ku dolinie Kamienicy, by znów zaprowadzić nas do centrum Nawojowej. Znajdziemy tam godny zwiedzenia pałac Stadnickich wraz z zabytkowym zespołem parkowym.

Wędrując dalej tym szlakiem, możemy spotkać na swojej drodze małe potoki oraz malownicze przysiółki, a także niewielkie wzgórza i grzbiety. Spora część szlaku wiedzie nieopodal domostw ludzkich, jednakże mają one w sobie tyle uroku, że cały szlak wydaje się być ciekawą alternatywą dla typowo wysokogórskich wojaży.

Czas przejścia całego szlaku to ponad 3 godziny.

Szlak „Dąbrówka Polska-Majdan"

Szlak ten o długości 4 km ma swój początek na przystanku MPK w Dąbrówce Polskiej. Oznaczony został on kolorem niebieskim. Udając się na wycieczkę tą drogą mamy szansę ujrzeć okolice kopalni gliny wraz z panoramą na Nowy Sącz. Dalsza część szlaku to ponad 1 km prostej drogi wiodącej przez malowniczy las, a następnie droga asfaltowa prowadząca wśród zabudowań osiedla Majdan. Ten stosunkowo krótki szlak kończy się na skrzyżowaniu dróg obok krzyża w Majdanie.

Czas przejścia szlaku wynosi około 1 godziny.

Nocleg w Nowym Sączu

Jeśli planujesz wyprawę górską w okolicach Nowego Sącza, zadbaj o rezerwację noclegu w tym mieście. Oferujemy komfortowe pokoje dla osób, które interesuje wynajem jednodniowy jak i długoterminowy. Każde z pomieszczeń wyposażone jest we wszystkie niezbędne udogodnienia. Sprawdź ofertę https://www.nocleginowysacz.pl/oferta i zarezerwuj dogodny termin.