Pokoje Gościnne Villa Beata - Nowy Sącz - Nocleg od 75 zł za dobę!
We speak English, (+48) 605 478 855 Facebook

Nowy Sącz to malowniczo położone miasto w południowej Polsce. Rozwidlenie dwóch rzek, Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej oraz sąsiedztwo Beskidu Sądeckiego i Wyspowego gwarantują niepowtarzalne walory estetyczne i stanowią świetną bazę do wszelkich aktywności turystycznych. Nowy Sącz jest wprost stworzony do odkrywania piękna Ziemi Sądeckiej. Centralne położenie czyni z niego doskonałą bazę wypadową i często jest wybierany jako miejsce, do którego wraca się po intensywnym, aktywnie spędzonym dniu. A o takie dni w okolicach Nowego Sącza nietrudno. Znajdą tu dla siebie coś interesującego zarówno miłośnicy sportów ekstremalnych, jak i turyści spragnieni niepowtarzalnego piękna miejscowej przyrody.

Malownicze tereny Beskidu Sądeckiego

Zamek w Nowym Sączu

Malownicze położenie to nie jedyny atut Nowego Sącza. Miasto, którego nazwa może być odrobinę myląca, do nowych nie należy. Jego początki datowane są na rok 1292, kiedy to miasto zostało lokowane z dekretu ówcześnie panującego króla, Wacława II. Położenie na szlaku handlowym w kierunku Węgier oraz licznie przyznane miastu przywileje pozwoliły na jego dynamiczny rozwój. W latach 1350-1360 w mieście został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego zamek, który w połączeniu z murami miejskimi i naturalnym położeniem Nowego Sącza, stanowił świetnie ufortyfikowane miejsce. W zamku tym wiosną 1409 roku król Jagiełło wraz z księciem litewskim Witoldem przygotowywali plany zbrojnego rozwiązania problemów z zakonem Krzyżackim. Z zamku, pierwotnych 1700 metrów murów obronnych oraz trzech baszt, po dziś dzień zachowały się ruiny zamku oraz jedna z baszt: Baszta Kowalska.

Nowosądecki Rynek

Wraz z ulokowaniem miasta w 1292 roku wytyczono rynek, którego wymiary wynoszą 160 na 120 metrów i czynią go obecnie drugim co do wielkości po rynku krakowskim, rynkiem w całej Małopolsce. W jego centralnym punkcie został ulokowany piękny, wybudowany w stylu eklektycznym, ratusz z imponującą salą reprezentacyjną oraz wysuniętą wieżą z zabytkowym zegarem. Piękna, zwarta zabudowa jędnopiętrowych kamienic powstała po pożarze miasta w 1894. Ratusz został wybudowany w roku 1897.

Ratusz znajdujący się na rynku Nowego Sącza

Sądecki Park Etnograficzny

W roku 1969 założono Sądecki Park Etnograficzny. Po dziś dzień jest to jeden z największych skansenów w całej Polsce. Zajmuje obszar około 20 ha. Poświęcony został w całości architekturze drewnianej i kulturze dawnej Sądecczyzny. Możemy podziwiać tu obiekty związane z czterema głównymi grupami etnicznymi: Lachami Sądeckimi, Pogórzanami, Góralami Sądeckimi oraz Łemkami Nadpopradzkimi. Poza zagrodami zróżnicowanymi pod względem chronologicznym, jak również majątkowo czy społecznie, na terenie Parku Etnograficznego możemy podziwiać obiekty takie jak pochodzący z XVII wieku dwór szlachecki czy nieco młodsza, bo pochodząca z wieku XVIII cerkiew łemkowska.

Pozostałe zabytki Nowego Sącza

Opisane do tej pory atrakcje turystyczne miasta stanowią oczywiście tylko część zabytków, które można w tym mieście podziwiać. Miasto o tak bogatej i daleko sięgającej historii praktycznie całe jest poprzetykane historycznymi budowlami. Wśród najciekawszych należy wymienić Dom Gotycki, Bazylikę Świętej Małgorzaty czy znacznie młodszy, ale również piękny, zbudowany w stylu neogotyckim Kościół pw św. Elżbiety, zwany często Kolejowym. Zwiedzanie samego Nowego Sącza to wielogodzinny atrakcja, którą rozsądnie jest rozłożyć na kilka dni. Już tylko z tego powodu warto pomyśleć o noclegu w Nowym Sączu. To jednak nie koniec atrakcji.

Zegar kwiatowy obok ruin zamku w Nowym Sączu

Okolice Nowego Sącza

Samo miasto Nowy Sącz jest w stanie dostarczyć na tyle dużo atrakcji, by być miejscem docelowym nawet odległej podróży. Jednak nie stanowi jedynej atrakcji tej ziemi. Oprócz ulokowanego w niedalekim Starym Sączu Ołtarza Papieskiego upamiętniającego wizytę Jana Pawła II, okolice Nowego Sącza to przede wszystkim bogactwo przepięknych szlaków turystycznych, zarówno lądowych, pozwalających na niezapomniane piesze wędrówki, jak i wodnych (spływy kajakowe Dunajcem). Urok okolic Nowego Sącza ma jednak jedną przewagę nad rejonami o podobnym pięknie. Jest nią obecność jeziora Rożnowskiego, nad brzegami którego odkryjemy uroki turystyki wodnej i nie tylko. Ten sztucznie utworzony na potrzeby Elektrowni Rożnów akwen na rzece Dunajec, dzięki swojemu malowniczemu położeniu oraz bardzo urozmaiconej linii brzegowej oferuje wiele niezapomnianych atrakcji i gwarantuje miłe spędzenie czasu.

Opisane tu atrakcje to tylko skąpy wycinek rzeczywistości jaką możemy spotkać w Nowym Sączu i jego okolicach. Aby poznać je wszystkie nie starczy jednego, ani nawet kilku dni. To właśnie dlatego wygodny nocleg w Nowym Sączu jest takim dobrym pomysłem. Zapraszamy :)